Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.08.2011 12:12 - Студено или топло при травма?
Автор: onizuki8899 Категория: Забавление   
Прочетен: 2857 Коментари: 0 Гласове:
0



Най-вероятно всеки е чувал бабините съвети, че когато си навехнем крака или пък ръката, трябва да успокоим мястото с лед. Друг път ни съветват да затоплим мястото, което ни боли?

Но кога и при каква ситуация всъщност трябва да се прави това и кой метод трябва да се използва?

Хората винаги се объркват за това как да реагират и какво точно да направят - дали да използват лед или пък топлина, за да облекчат травма.

Но всъщност – тези така незначителни действия могат да се окажат много важни в процеса на оздравяване и облекчаване на болката. И в повечето случаи – става въпрос за минути и е нужна бърза и адекватна реакция. За това, интернет изданието buzzle дава няколко съвета как да се постъпи в такива ситуации, без затруднение или объркване.

Повечето хора лекуват възпаление или наранявания с лед или пък със загряваща възглавничка. Този стар метод, познат от бабите ни, е бил използван в продължение на векове. Въпреки това, съществуват определени правила за това как и кога трябва да се използват тези "бабини хитринки", тъй като, вместо да облекчим болката, може да се окаже, че усложняваме ситуацията и болката, която изпитваме, тъй като и двата метода са твърде различни.

Кога да се използва топлина при травма?

Сърцето непрекъснато изпомпва кръв до всички части на тялото, като ги снабдяват с хранителни вещества и кислород. Ако човек се нарани, съвсем нормална реакция на организма е да се опита да се пребори с антителата и да се опита да насърчи естествения процес на възстановяване на болното място.

При стари наранявания и рани, които не са се случи в близко време обикновено се използва топлината, за да се успокои болката. По този начин се стимулират кръвоносните съдове и им се помага да се справят и да подобрят кръвообращението в засегната част.

Така се ускорява оздравителният процес на нараненото място. Също така топлината помага да се отпуснат мускулите, регулира се притока на кръв към раната.

 

Тази терапия е една от най-старите. Тя се препоръчва, когато човек страда от хронична травма като например незараснали рани, които могат да бъдат причинени поради липсата на лечение. Топлинна терапия не трябва да се прилага, ако има оток или възпаление.

Ако имате артрит, много подходящо лечение е именно топлината, а не ледът. Топлите компреси са много ефективни при хронични болки, при навяхване, спазми, болки в мускулите.

Преди обаче да се приложи този метод, първо трябва да се помисли за някои предпазни мерки. На първо място, болното място трябва да се третира със затоплени предмети – като възглавнички или нещо, което е удобно за поставяне на мястото на раната, но не трябва да е прекалено горещо.

За да се избегне неприятното усещане за топлина върху кожата, може преди поставянето на топлия предмет, пострадалото място да се покрие с дреха или някакъв парцал.

Много е важно да се запомни, че затоплянето не трябва да се използва продължително време, а само за няколко минути - не повече от 20, колкото да се облекчи болката.

Кога да се използва лед при травма?

Ледените компреси работят точно на обратния принцип на топлинните. Подобно на топлинната терапия, ледената също е позната от дълбока древност. Обикновено лед се слага на току-що или внезапна травма, която е остра – в тази ситуация ледът ще помогне да намалее подуването или кървенето, ако има такова.

Студеното ще ограничи притока на кръв към раната – така, причинявайки скованост около мястото, ще се намали налягането и болката ще намалее – основното, което се цели в такива ситуации.

Ледът е ефективен за успокояване на навехнати места или натъртвания, като целта е да се ограничи подуването и болката. Много подходящо е да се използва лед, веднага след някакво нараняване, за да се намали подуването и възпалението. Ледът е много полезен след тренировки, за да успокои мускулите и болката. Леден компрес може да се сложи и при спазми, скъсани сухожилия или мускули.

Но никога не трябва да се използват кубчета лед директно върху раната, а трябва ледът да се постави в някаква кърпа или пък някаква торбичка, за да се предпази кожата.

Задължително трябва да се провери какъв е цветът на кожата, след като вече е поставен ледът върху раната. Ако мястото е станало ярко розово, ледът трябва да се отстрани от болното място, като се замени с нов и се постави отново върху раната, докато кожата не нормализира цвета си.

Торбичките с лед също така са и много добър помощник при кожни изгаряния или пък акне.

Все пак, макар че работят по различен начин - ледът и топлината в крайна сметка ще облекчат за малко болката. Но трябва да се запомни много добре, че това не е решение – при подобни ситуации трябва незабавно да се потърси лекарска помощ.



Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: onizuki8899
Категория: Новини
Прочетен: 213444
Постинги: 142
Коментари: 54
Гласове: 69
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031